Máte dotaz? Volejte 603244226 nebo pište na dotazy@topgal.cz (Po-Pá 8 – 16 hod.)

Příběh Topgalu

Na iDNES právě porbíhá anketa Podnikatelský příběh roku. Pokud Vás příběh Topgalu zaujme, prosím, 
hlasujte pro něj ZDE.

Výrobce školních batohů řetězce málem zničily, nyní chce i na burzu

Původně učil fyziku, pak si ale Radomír Brynda založil firmu a vypiplal ji tak, že je nyní šternberský Topgal největším výrobcem školních batohů v Česku. Přitom jeho první podnikatelský pokus neměl s batohy a s šitím nic společného. Začínal Brynda ještě před revolucí. „Už od roku 1988 jsem na povolení národního výboru zedničil. Práce na stavbách mě bavila, dopoledne jsem učil, odpoledne a večer zedničil,“ popsal.

Po revoluci přemýšlel, do čeho se pustit. „Protože jsem měl rád kvalitní boty a v té době byl problém kvalitní boty sehnat, otevřel jsem se známým v roce 1991 obchod s obuví,“vypráví. Náhoda přispěla k tomu, že začal prodávat koženou galanterii a batohy. „V Olomouci se vyráběla ve státním podniku kožená galanterie a dodávali ji také na Slovensko. Jenže po rozdělení Československa přestalina Slovensko dodávat, ale vyráběli dál. Když měli na skladu výrobu asi za osm měsíců a nevěděli si s tím rady, oslovili mě, jestli bych to nezkusil prodat,“ popisuje Brynda, který prozradil, že jeden z batohů, které tehdy prodával, má dodnes.

Později začal s koženou galanterií objíždět republiku,pronajal si celou výrobu a začal vyrábět. „Postupně jsem se víc a víc soustředil na školní batohy, kterých se na trhu nedostávalo,“ nastínil.  Firma se dobře rozjela, ale ukázalo se, že šít v Česku je moc drahé. „Abychom byli konkurenceschopní, přesunuli jsme výrobu do Číny. U nás jsme si nechali design, předvýrobní přípravu, prodej a servis,“ řekl podnikatel.

V roce 1998 byla firma skvěle rozjetá a Brynda přibral nového společníka. Spolu však později udělali fatální chybu. „Vsadili jsme na prodej v řetězcích. Byli jsme pod cenovým tlakem. Platili jsme značné částky za vstupní poplatky a likvidovali poničené vrácené zboží. Výsledkem byly obrovské ztráty a firma na pokraji bankrotu,“ popsal Brynda. Ten firmu potácející se v červených číslech pozvedl, tentokrát už opět sám.„Chtěl jsem stavět na kvalitě a seriózní značce, ne za každou cenu prodávat levně a ve velkých objemech. Odkoupil jsem od společníka jeho podíl a začal znovu,“ shrnul.

Nejslibnějším trhem je Polsko, kde chce jít firma i na burzu Klíčové podle něj pro firmu bylo zřízení internetového obchodu a příchod mladých lidí lidí. „Postupně se podařilo dostat Topgal do zisku a od té doby firma roste a roste,“ říká. V současnosti prodává v Polsku, na Slovensku a Maďarsku. Jako nejslibnější trh vidí Polsko, kde chce dokonce vstoupit na burzu. V loňském roce dosáhl Topgal obratu 69 milionů korun se ziskem před zdaněním okolo osmi milionů korun.

Pro Radomíra Bryndu a příběh Topgalu můžete hlasovat v anketě ZDE.

Zdoj: iDNES