Outlet - slevy až 33 % chci ušetřit

Jak naučit dítě jíst zeleninu

kategorie: Tipy a rady
17.2.2025 / autor: Topgal 4 minuty čtení

Podle odborných výzkumů jí zeleninu každý den pouze polovina českých dětí. Přitom lékaři doporučují, aby každé dítě (a stejně tak i dospělý) zkonzumovalo 2–4 porce zeleniny denně. Zelenina obsahuje důležité vitamíny, minerály, vlákninu a antioxidanty, které podporují růst, imunitu a zdraví trávicího systému.

Navzdory jejím přínosům však mnoho dětí zeleninu odmítá. To může mít různé důvody – od přirozené averze k nahořklým chutím přes negativní zkušenosti až po psychologické aspekty jídla. Jak tedy naučit dítě jíst zeleninu bez zbytečných bojů?

Výměna vánočního dárku

Začněte zeleninu podávat co nejdříve

Nejjednodušší způsob, jak naučit dítě jíst zeleninu, je začít co nejdříve. Odborníci se shodují, že děti jsou nejotevřenější novým chutím přibližně do čtyř let. Pokud se v tomto období pravidelně setkávají se zeleninou, je větší šance, že si ji oblíbí.

  • Začněte nabízet různé druhy zeleniny už v kojeneckém věku, klidně formou rozmixovaných pyré.
  • Postupně přidávejte do jídelníčku kousky vařené i syrové zeleniny a nabízejte ji pravidelně.
  • Pokud dítě zeleninu odmítá, nenuťte ho. Důležité je, aby se s ní setkávalo stále dokola, i když ji neochutná hned.

Hravé podávání zeleniny

Děti milují barvy, tvary a hravost, a právě toho lze využít při podávání zeleniny. Pokud ji nabídnete v zábavné a lákavé podobě, je mnohem větší šance, že ji ochutnají. Skvělým trikem je tvarování – pomocí vykrajovátek lze z plátků okurky, mrkve nebo papriky snadno vytvořit hvězdičky, kolečka či srdíčka, která budou pro děti vizuálně atraktivnější. Dalším způsobem, jak zeleninu zatraktivnit, je sestavování obrázků na talíři. Například obličeje, sluníčka nebo zvířátka vytvořená z různých druhů zeleniny mohou dítě pobavit a motivovat ho k ochutnání.

Zeleninu lze také podávat jako rychlou a nenápadnou svačinku. Stačí ji nakrájet na malé kousky, dát do mističek a nechat dítě, aby si samo sáhlo, když má chuť něco zobnout. Mnoho dětí si také oblíbí namáčení zeleniny do různých dipů – jogurtového, sýrového, hummusu nebo dokonce do oblíbeného kečupu.

Buďte vzorem. Děti se učí napodobováním. Pokud rodiče sami zeleninu nejí, těžko ji budou chtít jíst i děti. A hlavně – vyhněte se negativním komentářům o zelenině.

Výměna vánočního dárku

Zapojte děti do přípravy jídla

Děti baví, když si mohou samy něco připravit. Pokud se zapojí do výběru a přípravy zeleniny, budou ji pravděpodobněji i jíst.

  • Nechte je vybrat zeleninu – v obchodě nebo na farmářském trhu si mohou vybrat, co chtějí ochutnat.
  • Společně vařte – dítě může pomáhat s mytím, loupáním krájením nebo mícháním surovin.
  • Pěstujte si vlastní zeleninu– na balkoně nebo na zahradě zkuste pěstovat rajčata, ředkvičky nebo salát. Děti si pak svou úrodu rády ochutnají.

Trpělivost a pozitivní přístup

Výzkumy ukazují, že než dítě přijme novou potravinu, musí ji vidět i desetkrát, než ji začne skutečně jíst. Proto nabízejte zeleninu pravidelně, ale nenaléhejte. Pokud dítě odmítne, jednoduše mu ji nabídněte znovu při další příležitosti. Určitě ale netrestejte ani nenabízejte odměny za snědení zeleniny – může to vytvořit negativní spojení. Způsob, jakým se u vás doma přistupuje k jídlu, má velký vliv na ochotu dítěte zkoušet nové potraviny.

  • Jezte společně u stolu – dítě vnímá, co jí ostatní, a je pravděpodobnější, že se přidá.
  • Bez stresu a nátlaku – nenutíte, jen nabízíte.
  • Nechte dítě rozhodovat – může si samo vybrat, kterou zeleninu chce zkusit.
Recepty a tipy na chutnou přípravu zeleniny

Recepty a tipy na chutnou přípravu

Někdy je klíčem k úspěchu správná úprava zeleniny.

  1. Pečení a restování – pečená mrkev, batáty nebo květák chutnají sladce a děti je často milují.
  2. Polévky a krémy – zeleninové polévky mohou být skvělým způsobem, jak dodat dětem vitamíny.
  3. Zelenina v oblíbených jídlech – přidávejte ji do těstovin, rizot, sendvičů nebo pizzy.
  4. Smoothie a šťávy – mixování zeleniny s ovocem dokáže změnit její chuť tak, že si jí děti nevšimnou.

Schovávat, nebo bojovat?

Někteří rodiče zeleninu maskují, jiní se snaží, aby si ji dítě zvyklo jíst otevřeně. Který přístup je správný?

Odborníci se shodují, že je důležité, aby děti věděly, co jedí. Nicméně, pokud je pro dítě těžké přijmout zeleninu ve viditelné podobě, může být rozumné kombinovat oba přístupy. Přidávejte zeleninu do oblíbených jídel – mixovaná cuketa v omáčce na špagety nebo mrkev v karbanátcích. Současně ji ale nabízejte v přirozené podobě – aby si dítě zvyklo na její chuť a vzhled. Díky této strategii dítě dostane potřebné živiny a zároveň se učí zeleninu akceptovat.

Zůstaňte v obraze

  • Neunikne vám žádný zajímavý článek z dětského světa

  • Jako první se dozvíte o slevách a výprodejích

  • Získejte okamžitý přehled o našich nejnovějších kolekcích a produktech