Jak vybrat školní batoh?

Jak vybrat školní batoh?
Stačí ohlídat šestero kritérií a máte vystaráno

Co by měl mít správný školní batoh?

Aby se líbil, byl pohodlný a neničil záda. To jsou tři základní požadavky, které mívají rodiče na školní batoh. S prvním a druhým bodem vám vypomůže školák sám, u třetího je ale potřeba mít se na pozoru. Pokud totiž chcete vybrat opravdu kvalitní batoh, který bude šetrný k zádům a vydrží déle než jeden školní rok, měli byste při jeho výběru zvážit hned několik kritérií. Poradíme vám, které to jsou i na co si dát při výběru obzvlášť pozor.

10 měsíců v roce musejí dětská záda snášet nápor učiva

2,5 hodiny nebo klidně až 10 hodin. Tolik času může váš školák trávit týdně s batohem na zádech. Pokud mu nevyberete vhodný typ, riskujete, že ho po čase budou trápit bolesti zad či jiné problémy. Výzkumy potvrzují, že vadné držení těla u dětí narůstá zejména při přechodu ze školky do základní školy. Co tedy můžete udělat pro to, abyste nebezpečí zdravotních potíží snížili na minimum? Základem je volba správného školního batohu.

Je lepší školní batoh, nebo aktovka?

My v Topgalu hlasujeme jednoznačně pro školní batohy. V porovnání s aktovkou jsou praktičtější, modernější, pohodlnější, mají delší životnost a vejde se do nich více věcí.

Jak vybrat školní batoh, který vydrží? Stačí se zaměřit na 6 věcí

Ideální školní batoh respektuje záda dítěte. Jen tak se může páteř školáka správně vyvíjet. Pokud dobře přiléhá k zádům, má to navíc tu výhodu, že se pohodlněji nosí. Jaká kritéria by tedy konkrétně měl správný batoh splňovat?

  • Pevná záda – Turistické batohy, které většinou nemají potřebnou oporu, z výběru rovnou vyřaďte. Pro školáky a studenty jsou ideální pouze speciální školní nebo studentské batohy. Takové, které mají pevná, anatomicky tvarovaná záda a polstrované popruhy s minimální šířkou 4 cm. Popruhy navíc musejí být nastavitelné, aby bylo možné váhu rovnoměrně rozložit.
  • Váha do 1 200 nebo 1 400 gramů – Odborníci ze Státního zdravotního ústavu uvádějí, že by školní batoh neměl vážit více než 10 až 15 % váhy dítěte. Snažte se proto vybrat co nejlehčí model. Dříve existovala navíc norma, která požadovala maximální hmotnost 1 200 gramů u aktovek pro 1. stupeň a 1 400 gramů pro 2. stupeň. Ačkoli už dnes zmíněná norma neplatí, školní i studentské batohy Topgal tyto podmínky zcela splňují.
  • Výrazné bezpečnostní prvky – Myslete na to, že za tmy vidí řidič chodce s reflexními doplňky na 10násobně delší vzdálenost než bez nich. Vhodné jsou proto výrazné barvy, reflexní plochy nebo třeba blikačky. Díky nim budete mít jistotu, že je dítě dobře vidět i za zhoršených světelných podmínek. Podle nezávislých testů Státní zkušebny ve Zlíně školní batohy Topgal překračují normu na reflexní materiály dokonce 4×!
  • Certifikace potvrzující funkčnost a kvalitu – Při nákupu si určitě ověřte, že batoh prošel nezávislými testy. V opačném případě vám totiž může jeho výrobce napovídat o nosnosti, odolnosti nebo použitých materiálech takřka cokoli. Certifikace batohů naopak dokládá, že výrobek splňuje základní bezpečnostní a zdravotní požadavky a nepoškozuje zdraví dítěte.
  • Dostatečný počet přihrádek, kapes a komor – Školní i studentský batoh by měl mít dostatek úložného prostoru. Výhodou je pevné nepropustné dno, kapsa na láhev s pitím, dostatečně široké držadlo pro pohodlné přenášení batohu v ruce a prostor pro jmenovku. Tyto prvky výrazně zlepšují použitelnost a funkčnost batohu.
  • Vzhled batohu – Design je často to první, o co se lidé, kteří řeší, jak vybrat školní batoh, zajímají. Styl a provedení jsou samozřejmě důležité, nejsou ale to hlavní. Vyplácí se také nepodléhat aktuálním trendům. Školní batoh s postavičkou z oblíbeného filmu nebo seriálu je sice úžasný v momentě nákupu, ovšem podle našich zkušeností se nejpozději za rok okouká.

Školní batoh větší než samo dítě? Dejte si pozor, abyste záda školáka nepřetěžovali

Také občas potkáte na ulici dítko, jehož školní aktovka je větší než váš kufr na dovolenou? Přetěžování patří spolu s příliš povolenými popruhy mezi nejčastější chyby při nošení batohu. Dejte si proto pozor, abyste dítěti pořídili pomocníka, který odpovídá jeho tělesné stavbě. Školní batoh by neměl by být širší než ramena, jeho vrchol by neměl přesahovat linii ramen a spodní část nesmí padat níž, než je linie boků. Pokud má dítě tašku téměř až u kolen, je to jednoznačně špatně.

Školní batoh vždy vybírejte s ohledem na věk a výšku dítěte

Při výběru byste měli zohlednit, kolik školákovi nebo studentovi je, jak je vysoký a kolikátý ročník navštěvuje. Například pro nejdrobnější prvňáčky, kteří neměří ani 120 cm, jsou vhodné jednokomorové aktovky, které mají na výšku kolem 37 cm. Podrobnější informace se dočtete na webu Máme doma školáka.

Otázku, jak vybrat školní batoh, řešte ideálně i s dítětem

Nejlepší je, když k výběru batohu svoji ratolest přizvete. Přece jen – vaše záda ho dennodenně nosit nebudou. Pokud dítěti koupíte batoh, aniž byste s ním předem probrali jeho vzhled a funkčnost, zbytečně riskujete, že se mu nebude líbit. Pokud se ale bude na jeho výběru aktivně podílet, přijme ho lépe, než kdyby jeho nošení dostal befelem. Při výběru mu vysvětlete, proč jsou pro vás důležité například bezpečnostní prvky nebo široké popruhy, dítě vám pak na oplátku pomůže s výběrem designu.

TIP: Nechcete, aby kvůli společnému vybírání školního batohu přišlo vaše dítko o moment překvapení? Nachystejte mu dovnitř překvapení. Může to být třeba penál sladěný se vzhledem batohu.

Už víte, co od batohu očekáváte? Prohlédněte si lehké, pevné a kvalitní školní batohy Topgal, které jsou zároveň šetrné k zádům vašeho školáka.

MenuProdukty

Topgal na Facebooku